#ekonomia #polityka Gowin…

#ekonomia #polityka

Gowin zapowiedział, że jego Porozumienie nie zagłosuje za zniesieniem 30krotności składki ZUS

Ekspert przypomina, że jeśli przepadnie 5 mld zł ze zniesienia limitu oraz dodamy do tego 10 mld zł niezapisanych w projekcie budżetu, które ma pochłonąć pomysł zrealizowania 13. emerytury, bo – jak zaznacza Gomułka – „na dzień dobry zabraknie rządowi 15 mld zł, aby domknąć zrównoważony budżet”.

Co więcej, rząd przewidywał, że w związku z wpływami jednorazowymi jak opłata przekształceniowa ws. reformy OFE cały deficyt sektora finansów publicznych (według metodologii UE) zamknie się na poziomie 0,3 proc. PKB.

Prof. Gomułka wątpi w takie szacunki i mówi, że biorąc pod uwagę np. dług szpitali wliczany do deficytu, który możemy oszacować na 15-20 mld zł oraz wspomniane już przez nas dodatkowe wydatki budżetowe, dziura w finansach państwa może sięgnąć nawet 2,5 proc. PKB. Agencja Moody’s w swojej wtorkowej nocie wyliczyła z kolei, że deficyt strukturalny, czyli taki który wymazuje wpływ koniunktury na zadłużenie kraju, najpewniej w przyszłym roku przekroczy 3 proc.

czyli mimo prosperity, Jarosław rozdaje pieniądze i rośnie zadłużenie jak za Gierka.

źródło:
_https://businessinsider.com.pl/finanse/zniesienie-limitu-skladek-na-zus-nie-ma-szans-na-przyjecie-przez-sejm/25p0sj2?utm_source=businessinsider.com.pl_viasg_businessinsider&utm_medium=referal&utm_campaign=leo_automatic&srcc=ucs&utm_v=2_